Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Jsme s Vámi na Radiu Kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávačeRadio Kroměříž

Buďte s námi

KULTURNÍ SERVIS PŘINÁŠÍ

1. 12. 2018 - 5. 1. 2019 | Zámek Zlín ZLÍN

Výstava betlémů


Betlémy a Vánoce patří k sobě. Jejich historie začala už roku 1223 ve vesničce Greccio, kde František z Assisi inscenoval pro italského šlechtice živý betlém, u kterého sloužil mši a četl z evangelia o Ježíškově narození. V Čechách se první jesličky s postavami životní velikosti objevily v Praze roku 1562. O rozšíření tradice se zasloužily především církevní řády františkánů, kapucínů a jezuitů, kteří v době adventu stavěli Jesle v chrámech. Teprve Až Josefínská reforma na konci 18. století vykázala betlémy z kostelů pryč. Důvodem prý bylo rozptylování věřících.Ale jak už to bývá, jejich oblíbenost přetrvala a lidé si je místo kostelů začali stavět doma.

Tradice stavění betlémů je u nás oblíbená. Každá oblast měla své specifické zvyky a jiné podmínky k životu a podle toho vypadaly i betlémy. Proto do dnešních dnů najdeme jiné na Vysočině, jiné v severních Čechách, anebo na Valašsku. Liší se od sebe nejenom použitým materiálem, ale i rozměry.

„Na výstavě ve zlínském zámku se vám představí hned několik výrazných betlémářských oblastí. Největší lákadlem je ručně malovaný betlém z roku 1933 od Josefa Václavů z Železnobrodska, obsahuje 250 figurek. Betlém nebyl nikdy veřejně prezentován, takže ho návštěvníci uvidí v premiéře.Mezi nejrozšířenější betlémy byly tzv. králické, z Králíků u polských hranic. Výrazná barevnost a velké množství druhů figurek přispěla k jejich popularitě i daleko za hranicemi a dnes jsou ceněnou sběratelskou lahůdkou. Na první pohled vás zaujmou drobnými domečky s červenými věžemi. Zato ty beskydské na výstavě poznáte podle hrubé řezby a také tradičních lidových krojů. Třebíčské malované mají vysoké a strmé pozadí a ty Jihočeské zase velké množství darovníků,tedy figurek, které přinášejí Ježíškovy dary,“vysvětluje Věra Stojarová, organizátorka výstavy.

Po domácnostech se nejvíce rozšířily betlémy papírové. Mohla za to nejenom cena,ale i praktická velikost a možnosti uložení. Jejich obliba v průběhu let rostla a neopadá ani dnes. Mezi tvůrce betlémů,které na výstavě uvidíte, patří Mikoláš Aleš, Josef Lada ale i neprávem pozapomenutý Vojtěch Kubašta. Kromě osobností uvidíte i anonymní velký tištěný betlém ze začátku století,čítající přes dvě stovky darovníků, stavbiček a zvířat.

Děti nejvíc zaujmou betlémy mechanické a betlém z postaviček Play mobil. Připraveny jsou ukázky také z Afriky, Mexika, ale i Malaysie. Mezi rarity bude rozhodně patřit betlém od výtvarníka Jiřího Trnky, ale také betlém „hipsterský“ z roku 2016, kde si trochu nezvykle pořizuje Josef mobilním telefonem selfie a tři králové přijíždějí do Betléma na segwayích.

Na své si přijdou i obdivovatelé vánoční výzdoby a retro Vánoc zvlášť. Pro zvídavé děti jsou nachystané dílny s papírovými a sádrovými betlémy a jako bonus, minikino pro děti s betlémskou tématikou.