Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Jsme s Vámi na Radiu Kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávačeRadio Kroměříž

Buďte s námi

KULTURNÍ SERVIS PŘINÁŠÍ

5. 2. 2019 - 28. 2. 2019 | Alternativa ZLÍN

Obrazy Jana Kobzáně


Jan Kobzáň se narodil v Liptále, do chudé rodiny těžce pracujících pasekářů a dřevařů. Láska k rodnému valašskému kraji předávaná rodiči, spolu s dramatickými příběhy tvrdého valašského života, které jako chlapec slýchal, poskytla základ jeho budoucí tvorby umělce.
Životní směr mu však definitivně určilo až setkání s Tomášem Baťou, který v něm rozpoznal talent a poslal ho studovat na Umělecko průmyslovou školu do Prahy. Po návratu z Prahy Jan Kobzáň pracoval v reklamním oddělení firmy Baťa, ale časem se vydal na samostatnou umělecko dráhu a věnoval se práci výtvarníka a ilustrátora. S firmou ale léta externě spolupracoval a do její historie se dokonce zapsal jako tvůrce loga Baťa, které se v téměř nezměněné podobě užívá dodnes.
K nejoblíbenějším tématům, které Jan Kobzáň výtvarně zvěčňoval patřily krásy Valašska s jeho zbojníky a historická témata – především pak lidový odboj a folklor. Právě výjevy ze života na Valašsku dominují i převážné většině obrazů na únorové výstavě v Alternativě.
Jan Kobzáň byl rovněž významným regionálním spisovatelem a sběratelem valašského folklóru, pověstí a pohádek. Mezi jeho nejobdivuhodnější literární dílo patří knihy O zbojníkoch a pokladoch z Moravského Valašska, U počátku vod a Zbojnický testament. Živě se zajímal o národopis, začal vytvářet dokumentární studie mizejících tradic. Cenné jsou především krojové, etnografické a typologické studie. Významné místo v jeho tvůrčí činnosti zaujímaly sgrafity, dochované na veřejných budovách a obytných domech zejména na Valašsku.
Vernisáž výstavy se koná 5. února v 17 hodin. O hudební vystoupení se postará vnučka Jana Kobzáně cimbalistka Bronislava Dočkalová. Svoji účast na zahájení výstavy přislíbila i umělcova dcera Jana Dočkalová-Kobzáňová, která je rovněž malířkou.