Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Jsme s Vámi na Radiu Kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávačeRadio Kroměříž

Buďte s námi

KULTURNÍ SERVIS PŘINÁŠÍ

26. 9. 2018 - 30. 12. 2018 | Zámek Holešov HOLEŠOV

Malé i velké osmičky


Město Holešov slaví 100 let republiky a na toto významné téma našlo svůj specifický úhel pohledu. Představí významné osmičkové letopočty naší moderní státnosti a události s nimi spojené tak, jak je prožívali obyvatelé Holešova. Návštěvníky provede od revolučního roku 1848 až po okupaci v roce 1968.Současně ukáže i taková osmičková výročí, která jsou důležitá pouze pro město a jeho obyvatele.

Výstava s názvem Malé i velké osmičky vznikla v týmové spolupráci města Holešov, Městského kulturního střediska Holešov, Gymnázia Ladislava Jaroše Holešov a Vlastivědného kroužku Holešov a veřejnost si ji může prohlédnout od 26. září do 30. prosince na chodbách prvního patra zámku. Město Holešov k ní zároveň vydává stejnojmennou publikaci s podtitulem Historická výročí města Holešova v letech 1848–1968.

Výstava na dvanácti panelech například vysvětluje dopad složité politické situace v Evropě v roce 1938, kdy Holešov z bezpečnostních důvodů požádal armádu o přidělení vojska a to i za cenu zadlužení. I za cenu zadlužení města postavil kasárna (dnešní policejní školu), do kterých přišla první posádka – hraničářský prapor 10 z Trebišova. Popisován je také průběh událostí roku 1928, kdy město v červnu navštívil prezident Tomáš Garrigue Masaryk a obyvatelé mu hned v září postavili sochu nebo zestátnění zámku v revolučním roce 1948. Dva panely jsou věnovány přímo historii gymnázia.

Výstava se v obecné rovině snaží divákovi nabídnout co nejvíce obrazových i písemných svědectví, zejména u těch nejstarších událostí to však z pochopitelných důvodů není zcela možné. Autorský tým proto shromáždil maximum z toho, co bylo k dispozici. Zřízení národní gardy v Holešově v období revoluce 1848 například dokumentuje zveřejněním kopie jmenného seznamu členů, z nichž mnohá příjmení lze najít i na současných seznamech obyvatel města.